Mini kurs Eleventy.js - Instalacja

PlaceholderMini kurs Eleventy.js - Instalacja

Nudzi Ci się Wordpress? Mam dla Ciebie dobrą alternatywę - generator stron statycznych Eleventy. W tym mini kursie pokaże Ci jak zbudować ponadprzecięnie szybką witrynę zoptymalizowaną pod SEO z CMS'em i na darmowym hostingu :)

Musisz znać HTML, CSS, podstawy JavaScript i Gita. Jak widzisz to nie są duże wymagania. Dobra, to do dzieła!

Zaczniemy od przygotowania środowiska (Node.js) i instalacji GIT. Przejdź na stronę https://nodejs.org/en/ i zainstaluj ostatnią stabilna wersję, w momencie pisania tego samouczka mamy wersję 18.12.1.

Instalacja jest bardzo prosta, po pobraniu i uruchomieniu kreatora instalacji wszystko może zostac domyślnie, poprostu klikaj "Dalej" aż przejdziesz cały proces instalacji. Następnie otwórz wiersz poleceń i sprawdź czy instalacja przebiegła prawidłowo, jeżeli jest wszystko ok, to po wpisaniu poniższego polecenia powinna wyświetlic Ci się aktualna wersj Node.js

node -v

Lecimy dalej, teraz zainstaluj GIT'a. Skorzystaj z NPM (Menadżer pakietów node), wpisz komendę:

npm install git

Następnie sprawdź czy się poprawnie zainstalował sprawdzając wersję analogicznie jak poprzednio z instalacją Node.js, czyli:

git -v

Jeżeli wszystko jest w porządku wyświetli sie aktualna wersja jak poniżej:

git version 2.38.0.windows.1

Jak już mamy przygotowane srodowisko przechodzimy do sedna, czyli instalacji generatora stron statycznych Eleventy. Zacznij od utworzenia folderu z nazwą projektu w którym będą wszystkie pliki. Możesz to zrobić poprostu w edytorze wizualnym albo w konsoli wpisując

mkdir nazwaprojektu

Nastepnie przechodzimy do folderu

cd nazwaprojektu

I otwieramy edytor kodu, korzystając z komendy

code .

To polecenie otworzy domyślny edytor kodu, u mnie jest to Visual Studio Code.

Możesz zamknąć wiersz poleceń, od teraz wygodniej będzie korzystać z terminala w budowanego w VST. Inicjujemy node'a poleceniem

npm init -y

W katalogu głównym utworzył się plik konfiguracyjny o nazwie package-lock.json z zależnościami, na ten moment ten plik nie będzie nas interesował więc go pomijamy.

Teraz instalujemy eleventy przez npm

npm install @11ty/eleventy --save-dev

Jak już pewnie zauważeś że utworzył się kolejny plik o nazwie package.json

Plik zawiera kofigurację projektu, utworzymy w nim własne nazwy poleceń do podglądu i kompilacji plików do folderu "public" w katalogu głownym projektu. Zdefiniujmy polecenie "start" i "build"

"scripts": {
    "start": "eleventy --serve",
    "build": "eleventy"
  },

Będziemy korzystać z polecenia "npm start" żeby uruchomić podgląd strony